5ky - ÚNOR

Zveřejněno: úterý 16. únor 2016 20:07 Napsal Valerie Vítů

ČTVRTÁ únorová 5ka: (lze donést na schůzku 11.3. nebo poslat mailem -> Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

1. Co je to horká skvrna?
  2. Jak se jmenuje nejzápadnější obec České Republiky?
  3. Jaká látka se používá k dozrávání cizokrajného ovoce, které k nám doputuje nedozralé?
  4. Vyhledej alespoň dva zástupce z "mužů 28. října".
  5. Napiš profesi dvou zástupců z předešlé otázky.

TŘETÍ únorová 5ka:

1. Jaká je rychlost světla ve vakuu?
  2. Která země je světa je nejlidnatější?
  3. Jaká je nejvyšší rychlost dosažená člověkem na suché zemi?
  4. Může se v dvoutaktním motoru srazit píst s ventilem?
  5. Z čeho se skládá společenský oblek?

DRUHÁ únorová 5ka: (lze donést na schůzku 19.2. či 26.2.)

1. Co představuje dílo Slovanská epopej českého malíře a umělce Alfonse Muchy?
  2. Na jaký ostrov se přesouvají hrdinové knihy Cesta do středu zeměod Julesa Verna, aby se pokusili sestoupit do kráteru vyhaslé sopky a dostat se až ke středu země?
  3. V jaké části Pelhřimova se nejpravděpodobněji nacházelo původní osídlení města?
  4. Jaké národnosti je slavná šansoniérka Edith Piaf?
  5. Jak se zbavíte usazeného vodního kamene v rychlovarné konvici?

Odpovědi:

1. Cyklus velkoformátových obrazů, kterým chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů.
  2. Island
  3. Kolem kostela sv. Víta a přilehlém, dnes bohužel již z větší části zbourané uličce Hrnčířská. Jinou variantou je domněnka, že původní osadou je Starý Pelhřimov.
  4. Byla to Francouzska.
  5. Např.: octem, kyselinou citrónovou.

PRVNÍ únorová 5ka: (lze donést na schůzku 19.2. či 26.2.)
  1. Proč má únor méně dní než ostatní měsíce? A proč se navíc jejich počet mění?
  2. Jaký je etymologický původ názvů měsíců ledna a února?
  3. Kdo byl Petr Parléř?
  4. Představte si, že máte vajíčko, u kterého si nejste jisti jeho čerstvostí. Nechcete ho ale rozbíjet a čichat k němu. Jak za pomocí misky vody zjistíte, jestli je ještě k jídlu?
  5. Vysvětlete, proč se vajíčko z předchozí otázky chová tak, jak se chová.

Odpovědi:

1. V římském kalendáři byl únor posledním měsícem roku – zbylo na něj tedy nejméně dní. Takzvaný „tropický rok“ (doba oběhu planety kolem Slunce) má ve skutečnosti o malinko více než 365 dní (365 dní, 5 hodin, 48 minut a 45 sekund) a tato nepřesnost se vyrovnává tzv. přestupnými roky, které jsou o jeden den delší. A tento den „patří“ právě únoru. Přestupný je každý rok, který je dělitelný čtyřmi, s výjimkou celých století, která nejsou dělitelná 400 (roky 1600, 2000, 2400 jsou přestupné, kdežto 1700, 1800, 1900, 2100 nejsou).
  2. Leden je měsíc ledu. V únoru bývá již občas obleva, sníh a led polevuje, objeví se mokro, zkrátka ztuhlá posud země seunoří,
  3. Petr Parléř byl architektem v době vrcholné gotiky působící převážně v českých zemích a ponejvíce v Praze a jejím okolí. Je autorem velké části svatovítské katedrály (navazoval na práci Matyáše z Arrasu).
  4. Vložíte vejce do misky nebo sklenice se studenou vodou a sledujete, zda plave. Pokud vejce na dně leží na straně, je na vrcholu čerstvosti. Pokud vejce stojí na jednom vrcholu, ale stále se dotýká dna, je již uzrálé, ale stále jej můžete bez obav zkonzumovat. Pokud se vejce vznáší na hladině, není čerstvé. Neznamená to nutně, že není k jídlu, ale riziko je již větší.
  5. Uvnitř vejce je malá vzduchová kapsa a postupem času do vejce skrz porézní skořápku proniká další vzduch. Čím je vejce starší, tím víc času měl vzduch na to, se do vejce dostat a tím je vzduchová kapsa větší. Čím více je ve vejci vzduchu, tím více je nadnášeno k hladině.